Co zrobić z zalanym laptopem?

fot. hp.com

Stało się! Choć pierwsze uczucia jakie się pojawiają to złość i szok, trzeba zdecydowanie zachować zimną krew i prędko coś zrobić. Jeśli wywróciliśmy szklankę z wodą lub filiżankę z ciepłym napojem wprost na nasz ulubiony notebook należy natychmiast zacząć działać. To od naszej pierwszej reakcji zależy czy uda się uratować urządzenie czy już raczej nic z niego nie będzie.

Choć w teorii korzystając z laptopa nie powinniśmy jeść i pić, praktyka wygląda zupełnie inaczej

fot. hp.com

Choć w teorii korzystając z laptopa nie powinniśmy jeść i pić, praktyka wygląda zupełnie inaczej. Warto spojrzeć prawdzie w oczy. Spędzając długie godziny przy urządzeniu niewielu z nas potrafi sobie odmówić smacznej przekąski lub kubka parującej kawy, a nawet butelki piwa. Tym samym, zalanie podzespołów laptopa może się zdarzyć praktycznie każdemu każdemu. Co zrobić w takiej pechowej sytuacji?

Po pierwsze – odłącz zasilanie i osusz urządzenie

Podstawowa i bez wątpienia najważniejsza czynność, którą należy wykonać zaraz po zalaniu laptopa to ekspresowe odłączenie wszelkich źródeł prądu – najpierw zasilacza, a następnie następnie akumulatora. Kolejnym bardzo ważnym krokiem, jest próba dokładnego osuszenia sprzętu. Nie wolno dopuścić, aby płyn przedostał się w głąb laptopa. Szczególnie niebezpieczne jest zalanie laminatu płyty głównej. Dlatego nie warto zawracać sobie głowy wycieraniem laptopa, tylko jak najszybciej trzeba go odwrócić do góry nogami. Komputera tylko jak najszybciej odwróćmy go do góry nogami, oczywiście przy otwartej pokrywie urządzenia.

Po drugie – oddaj laptopa w ręce eksperta

Po bardzo dokładnym osuszeniu urządzenia, najbezpieczniejszym wyjściem z sytuacji jest dostarczenie takiego laptopa do sprawdzonego punktu serwisowego. Profesjonalny serwis laptopów Wrocław powinien rzetelnie ocenić wyrządzone szkody i jeśli jest to oczywiście możliwe dokonać naprawy. Postępując zgodnie z wymienionymi wyżej wskazówkami, ryzyko bardzo poważnego zniszczenia jest stosunkowo małe, a uszkodzeniu mogła ulec np. tylko klawiatura. Nie warto natomiast próbować uruchamiać laptopa na własną rękę, gdyż zbagatelizowanie sprawy i pozostawienie urządzenia nieoczyszczonego może być przyczyną poważnych skutków w przyszłości.