Czy warto kupić laptop mniej znanej firmy?

Każdy konsument ma zaufanie do firmy znanej i powszechnie dostępnej

Każdy konsument ma zaufanie do firmy znanej i powszechnie dostępnej. Wiąże się to z możliwością serwisu, skorzystania z gwarancji czy poznania opinii innych użytkowników o danym produkcie.

Każdy konsument ma zaufanie do firmy znanej i powszechnie dostępnej

Autor zdjęcia: gameragon.pl

Jednakże od czasu do czasu na rynek wchodzą także mniej znane firmy i wprowadzają do obrotu swoje produkty. Jest to konieczne, bo o ile komputer stacjonarny można złożyć z określonych komponentów to już z laptopami jest problem. W przypadku laptopów konieczne są tzw. kadłubki. Obecnie dość popularne są kadłubki firmy Clevo.

Czym są kadłubki laptopów?

W przypadku laptopa ciężko jest wymienić procesor, kartę graficzną czy moduł WiFi. Do wymiany nadają się takie elementy jak pamięć RAM czy dysk. Z tego powodu ciężko przy wymianie laptopa zachować elementy ze starego. Tymczasem kadłubek laptopa obejmuje obudowę z ekranem, klawiaturą i elektroniką. Z tego powodu należy dobrać takie elementy jak:

  • procesor (od Intel i3 aż do i7), ale wystarcza dwurdzeniowy i5 przy przeciętnym użytkowaniu,
  • dysk (np. dysk SSD),
  • RAM (zazwyczaj 8 GB pamięci DDR3), a przy specjalistycznych aplikacjach wymagających dużych ilości pamięci warto wybrać16 GB,
  • często moduł WiFi,
  • dodatkowa karta grafiki (karta nVidii lub grafika zintegrowana z procesorem Intela).

W takim przypadku popularne są kadłubki łatwe w modyfikacji jakie oferuje firma Clevo. Umożliwia to wymianę poszczególnych elementów na lepsze przy jednoczesnym obniżeniu ceny za laptopa. Dodatkowo w niektórych modelach tej firmy znajdują się specjalne stacje dokujące, które mnożą złącza (np. wyjście obrazu do obsługi wielu ekranów). Obecnie wprowadzane są modele z procesorami Intel Haswell. Inne modele z kolei posiadają dwie karty graficzne czy liczne dodatki.

Jeśli laptopy mniej znanych firm utrzymują się długo na rynku lub znajdą uznanie użytkowników to wchodzą w grono firm znanych i chętnie kupowanych. Znane firmy ciągle wprowadzają nowe modele oferujące najnowsze technologiczne rozwiązania. Jednak mniej znana firma nie powinna odstraszać. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na parametry oferowanych laptopów, które najlepiej świadczą o wartości laptopa, czyli,

  • procesor i pamięć RAM,
  • dysk,
  • karta graficzna,
  • ekran.

Warto także przed wyborem laptopa określić do czego będzie on służył.