Komputery do gier – na co zwrócić uwagę porównując poszczególne modele?

fot. asus.com

Bardzo mocnych podzespołów, wbrew pozorom, wcale nie potrzebują wyłącznie programiści, inżynierowie i inne osoby dokonujące skomplikowanych wyliczeń. Mocarne procesory o 4 czy 6 rdzeniach wykonujące wyliczenia na ośmiu wątkach oraz najnowsze karty graficzne, to cechy charakterystyczne… komputerów do gier. Gracze, dla koncernów komputerowych, są jednymi z najbardziej wymagających użytkowników. Co powinny mieć dobre komputery do gier?

Jaki procesor?

komputery do gier powinny mieć procesor i kartę graficzną z tej samej półki

fot. asus.com

Najnowsze karty graficzne wykonują wiele obliczeń za, które dawniej odpowiadały procesory. Nie oznacza to jednak tego, że komputer dla gracza może mieć słaby procesor jednowątkowy – taka jednostka ograniczy możliwości doskonałego chipsetu graficznego. Dlatego komputery do gier powinny mieć procesor i kartę graficzną z tej samej półki (o podobnej wydajności).

Przy doborze procesora, powinniśmy pamiętać jednak o pewnym problemie z grami komputerowymi – na rynku, co roku pojawiają się nowości, dla których najmocniejsze komponenty okazują się już za słabe. Dlatego niektórzy gracze stawiają nie na najdroższe komputery do gier, a modele, które będzie dało się rozbudować (duże możliwości podkręcania są największą przewagą PC nad laptopami).

Jaka karta graficzna?

Wymagające gry zachwycają fabułą i jakością grafiki. Aby jednak w pełni dostrzec jakość Lords of The Fallen (jeden z hitów 2014) czy piękną, ręcznie malowaną oprawę Child of Light, należy dobrać najlepszą grafikę. Słabsza karta nie zapewni nam płynności akcji i odwzorowania detali. Jako ciekawostkę warto dodać, że o komforcie grania w pewne gatunki może też zadecydować wykorzystanie akcesoriów, jak pady czy kierownice.

Wysokiej klasy gamingowe maszyny wyposażone są zwykle w dedykowane karty marki AMD lub nVidia. Warto pamiętać o tym, że na opakowaniach gier, znajdziemy wymogi sprzętowe (oznaczona jest tutaj także zalecana karta graficzna).