Monitory do gier – czym powinny się charakteryzować?

Gracze są jednymi z najbardziej wymagających użytkowników wśród klientów koncernów komputerowych. Komputer wyposażony w mocny procesor, pojemną pamięć RAM i mocną kartę graficzną jest dopiero połową sukcesu. Niezbędny jest także dobry monitor, który zapewni odpowiednie wrażenia wizualne i pozwoli dostrzec drobne szczegóły imponujących scenerii, w których rozgrywają się nowoczesne gry komputerowe.

Jaki rodzaj matrycy?

Nowoczesne monitory do gier posiadają nawet rozdzielczość 3K (2880 x 1800 pikseli) lub 4K (4096 x 2304 pikseli)

fot. asus.com

Ważną kwestią jest dobór matrycy. Najpopularniejsze są typu TN i IPS. Matryce TN są tańsze od wyświetlaczy IPS. Ich zaletą jest niski czas reakcji, dlatego dobrze sprawdzają się jako monitory do gier. Ich minusem jest słabsze odwzorowanie kolorów i wąskie kąty widzenia. Producenci jednak cały czas wprowadzają ulepszenia, dzięki czemu najnowsze matryce TN charakteryzują się coraz lepszymi kolorami.

Matryce IPS są droższe. Charakteryzują się one wysoką luminacją i szerokimi kątami widzenia (obraz dobrze widoczny jest nie tylko wtedy, gdy patrzymy na monitor pod kątem prostym, ale także z boków). Kolejnym plusem matryc typu IPS jest bardzo dobre odwzorowanie kolorów, dzięki czemu gracz dostrzeże nawet drobne niuanse w wyświetlanych multimediach. Słabszą stroną tego typu matryc jest niski czas reakcji.

Czas reakcji i odświeżanie obrazu

W przypadku monitorów służących do pracy, drobne opóźnienia w czasie reakcji nie mają większego znaczenia. W grach nawet setne sekundy mogą zaważyć o powodzeniu akcji (zwłaszcza przy grach sieciowych). Dlatego monitory do gier powinny charakteryzować się możliwie jak najmniejszym opóźnieniem reakcji (nie może ono przekraczać 5 ms).

Nowością na rynku są modele, które pozwalają dowolnie optymalizować czas reakcji. Są to typowe monitory do gier, dlatego osoby, które lubią wielogodzinne rozgrywki, mogą rozważyć taką inwestycję.

Kolejną ważną kwestią jest odświeżanie obrazu. W dobrych monitorach gamingowych wskaźnik ten oscyluje w graniach 120 Hz. Taka wartość pozwala wyświetlać obraz nawet z szybkością około 120 klatek na sekundę (w grach 3D do 60 klatek/s).

Jaka rozdzielczość?

Wysoka rozdzielczość zapewnia doskonałe doznania wizualne. Nowoczesne monitory do gier posiadają nawet rozdzielczość 3K (2880 x 1800 pikseli) lub 4K (4096 x 2304 pikseli). Warto jednak pamiętać o tym, że taką rozdzielczość w grach uzyskamy tylko wtedy, gdy komputer korzysta z bardzo mocnej karty graficznej (wysokie rozdzielczości obsługują np. karty nVidia GeForce GTX 980). Gdy sprzęt posiada słabszy układ graficzny, wymusi niższą rozdzielczość – w takim przypadku lepiej wybrać standardowy monitor z rozdzielczością Full HD (1920 x 1080 pikseli).